Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania firmy. Stawki podatku są tu zróżnicowane i zależą od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Jak wskazuje nazwa, podstawą opodatkowania jest przychód, którego nie można pomniejszyć o koszty jego uzyskania. Czy wobec tego od ryczałtu można coś odliczyć? Podpowiadamy.   

Czy od ryczałtu można coś odliczyć?

Osoba rozliczająca się na zasadach ryczałtu opodatkowuje osiągnięty przychód – bez możliwości odliczenia poniesionych kosztów podatkowych. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca na ryczałcie nie może nic odliczyć. Przepisy przewidują pewne wydatki i zwolnienia, które mogą pomniejszać przychód ewidencjonowany.

Ryczałt – co możesz odliczyć?

Ustawa o podatku dochodowym w art. 26 przedstawia katalog wydatków, które przedsiębiorca-ryczałtowiec może odliczyć od przychodów, jeśli wydatki te nie zostały już odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Od ryczałtu możesz odliczyć:

  • straty podatkowe (powstałe w poprzednich latach, kiedy podatnik prowadził działalność na zasadach ogólnych lub w ramach podatku liniowego),
  • składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone w danym roku podatkowym,
  • wpłaty na IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) dokonane w danym roku podatkowym do limitu określonego w przepisach,
  • wydatki ponoszone w związku z korzystaniem z internetu do wysokości 760 zł w danym roku podatkowym (tzw. ulga na internet),
  • wydatki poniesione w ramach ulgi termomodernizacyjnej,
  • wydatki związane z ulgą na zabytki,
  • wydatki na cele rehabilitacyjne (tzw. ulga rehabilitacyjna),
  • darowizny na cele społeczne: organizacje pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa itd.,
  • opłacone składki członkowskie na rzecz związków zawodowych, do limitu 500 zł w roku podatkowym.
Przeczytaj również:  Rozwiązanie spółki cywilnej – co warto wiedzieć? 

Co jeszcze odliczysz na ryczałcie?

Oprócz wymienionych wyżej zwolnień i ulg przedsiębiorca rozliczający się na ryczałcie może odliczyć także składkę zdrowotną. W jakiej wysokości? Obecnie, za sprawą zmian wprowadzonych w 2022 roku, ryczałtowiec ma prawo odliczyć od uzyskanego przychodu kwotę odpowiadającą maksymalnie 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych.

Czy na ryczałcie można odliczyć VAT?

Niektórzy przedsiębiorcy lub osoby dopiero planujące założyć własną działalność zastanawiają się, jaka jest zależność między ryczałtem a VAT-em. Czy ryczałtowiec może odliczać VAT? Jak najbardziej. Są to bowiem dwa zupełnie różne podatki. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dotyczy podatku dochodowego, a VAT to podatek od towarów i usług. W związku z tym forma opodatkowania firmy – czyli w tym przypadku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – nie ma żadnych skutków związanych z podatkiem VAT. Przedsiębiorca na ryczałcie może odliczać VAT z tytułu wydatków związanych z działalnością gospodarczą.

Jakie koszty można odliczyć na ryczałcie? Podsumowanie

Główną cechą charakterystyczną ryczałtu jest fakt, że opodatkowaniu podlega osiągnięty przychód, którego nie można pomniejszyć o koszty jego uzyskania. To oznacza, że nie można “wrzucić w koszty” podstawowych kosztów poniesionych w celu uzyskania przychodu. Przedsiębiorca ma natomiast prawo pomniejszyć swój przychód do opodatkowania: może skorzystać z licznych ulg, odliczyć składki ZUS i połowę zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne czy też składki na IKZE.