Prowadzenie Ewidencji przychodów opodatkowanych ryczałtem obejmuje sporządzanie, przechowywanie i sprawdzanie dokumentacji pod kątem jej poprawności oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Realizowana usługa uwzględnia także konieczność dotrzymania określonych treścią rozporządzeń terminów, limitów oraz innych czynników. Dzięki temu masz możliwość zachowania prawa do konkretnej formy opodatkowania. Odpowiednio prowadzony ryczałt ewidencjonowany jest formą opodatkowania, która może przynieść określone korzyści.
By móc zdecydować się na tego typu sposób opodatkowania – należy skonsultować się z naszymi ekspertami. Udzielą oni wszelkich odpowiedzi – m.in. na takie pytania jak:
- Czy ryczałt ewidencjonowany jest korzystniejszy od opodatkowania wg zadad ogólnych lub podatkiem liniowym?
- Czy przejście na ryczałt ewidencjonowany jest możliwe w trakcie prowadzenia działalności?
- Kto może, a kto nie może skorzystać z takiej formy opodatkowania?
- Z czym w praktyce wiąże się ryczałt ewidencjonowany – na jakie odliczenia pozwala, a na jakie nie?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt ewidencjonowany to kolejna z form rozliczania się z fiskusem, która polega na tym, że przedsiębiorca płaci podatek od przychodu, bez możliwości potrącenia kosztów. Zastosowanie mają stawki, zależne od rodzaju prowadzonej działalności (handel, produkcja, usługi, inne) Prawo przewiduje sześć różnych stawek, które stosuje się pod kątem rodzaju działalności. Jeśli przedsiębiorstwo prowadzi różne rodzaje działalności, wówczas do obliczenia ryczałtu wybiera się więcej niż jedną stawkę. Aktualne stawki ryczałtu to: 2%, 3%, 3,5%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20%.
Wysokość podatku ustala się na podstawie osiąganych przychodów. W tym przypadku nie bierze się pod uwagę ponoszonych kosztów. Chęć rozliczania się ryczałtem musi zostać zgłoszona już podczas składania wniosku rejestracyjnego CEIDG-1. Z kolei przejście na ryczałt na ryczałt musi być zgłoszone najpóźniej do 20 stycznia roku kalendarzowego, za który przedsiębiorca chce rozliczać się ryczałtem.
Jednak nie wszyscy mogą skorzystać z tej formy płacenia podatku. Skorzystać z ryczałtu nie mogą:
- właściciele aptek, lombardów, kantorów, sklepów z częściami motoryzacyjnymi oraz działalności zajmujących się kupnem i sprzedażą wartości dewizowych;
- udzielający pożyczek pod zastaw;
- osoby, które tworzą spółkę z małżonkiem lub prowadzą taki sam rodzaj firmy co małżonek;
- są producentami wyrobów, na które nałożony został podatek akcyzowy, wyjątek – energia z odnawialnych źródeł;