Samochód to najbardziej popularny środek transportu, jaki kupuje się do przedsiębiorstwa. Co jednak zrobić, gdy przedsiębiorca lub jego pracownicy wolą poruszać się na dwóch kółkach? Czy można kupić rower na firmę?

Czy można kupić rower na firmę?

Niskie koszty zakupu roweru na firmę, a także znaczne oszczędności związane z ubezpieczeniem i drożejącym paliwem to najważniejsze atuty posiadania w firmie tego środka transportu. Dochodzi do tego aspekt ekologiczny, który dla wielu przedsiębiorstw ma coraz większe znaczenie, również ze względów wizerunkowych. Stąd też kupowanie roweru na firmę nie należy dziś do rzadkości. Rower w kosztach firmy pojawia się szczególnie często u dostawców posiłków, którzy w czasie pandemii zdecydowanie rozwinęli swoją działalność. Jeśli więc użytkowanie samochodu na firmę jest czymś oczywistym, podobnie powinno być z jednośladami.

Rower w kosztach firmy - aspekty prawne zakupu

Biorąc pod uwagę, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, do takich kosztów można zaliczyć zakup roweru na firmę.

Ustawa nie wyklucza tu użytkowania jednośladu dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, stąd też możliwe jest tu odliczanie kosztów związanych z jego zakupem i eksploatacją. Trzeba jednak pamiętać, że może być konieczne uzasadnienie tego faktu, gdyby urząd skarbowy miał wątpliwości co do zasadności takiego działania.

Warto wiedzieć, że rower na działalność gospodarczą można kupić nie tylko wówczas, jeśli jest jedynym środkiem transportu, ale również wtedy, gdy przedsiębiorca posiada już samochód. Trzeba jednak udowodnić, że będzie on traktowany jako zabezpieczenie w razie awarii auta lub jako znacznie sprawniejsza forma transportu w godzinach szczytu w większym mieście.

Rower na firmę to doskonały sposób na koszty firmowe.

Rower na firmę - wszystko zależy od ceny

To, jak zakup roweru na firmę zostanie ujęty w ewidencji, jest zależne wyłącznie od jego wartości początkowej. W uproszczeniu, gdy u „vatowców” kwota zakupu nie przekracza 10 tys. zł netto, a w przypadku „nievatowców” 10 tys. zł brutto, to pojazd zalicza się do kosztów na podstawie faktury. Jest wówczas księgowany w kolumnie 13. KPiR – pozostałe wydatki u podatników prowadzących taką formę ewidencji. Podobne zasady zaliczania w koszty obowiązują także w przypadku podatników CIT, np. spółek kapitałowych.

Z kolei, gdy wartość początkowa przekracza próg 10 tysięcy, należy wprowadzić firmowy rower do ewidencji środków trwałych. Konieczna jest wówczas jego amortyzacja, z zastosowaniem właściwej stawki, zależnej od klasyfikacji środka trwałego. Rower, według klasyfikacji środków trwałych, zalicza się do pozostałych środków transportu o numerze KŚT 790. Roczna stawka amortyzacji wynosi tu standardowo 18%. Mały podatnik ma jednak możliwość skorzystania w tym przypadku z jednorazowej amortyzacji roweru na firmę w ramach pomocy de minimis, która może wynieść nawet 50 tys. euro. Trzeba jednak pamiętać, że cena zakupionego jednośladu powinna być adekwatna do jego przeznaczenia. Ten, który zostaje nabyty do celów firmowych, nie może być drogim, profesjonalnym rowerem sportowym. Fiskus może zatem zakwestionować zakup roweru, który jest droższy niż 10 000 zł, uznając, że służy on zaspokojeniu potrzeb osobistych.

Zakup roweru na firmę a VAT

Choć w przypadku samochodów osobowych istnieją ograniczenia w wysokości odliczanego podatku VAT, to w przypadku roweru zakupionego na firmę, VAT naliczony można odliczyć w całości. Dotyczy to również wszelkich części, które są do niego potrzebne. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by kupić rower elektryczny na firmę. Nie tylko pozwoli on ominąć korki, ale także umożliwi bardziej dynamiczne poruszanie się po mieście.

Rower na firmę to korzyści dla zdrowia i finansów

Jak widać, przepisy podatkowe w 2021 roku wręcz zachęcają do zakupu roweru na firmę, pozwalając zaoszczędzić na podatku dochodowym oraz VAT. Dlatego jeśli tylko są argumenty za tym, że jednoślad będzie przydatny w prowadzeniu działalności gospodarczej, warto rozważyć jego zakup. Zwłaszcza że zbliżają się ciepłe miesiące i korzystanie z roweru może być prawdziwą przyjemnością zarówno dla przedsiębiorcy, jak i jego pracowników.

Warto pamiętać, że na podobnych zasadach jak rower na firmę, można zakupić także inne gadżety, które przydadzą się w różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dobrym pomysłem na generowanie kosztów może być na przykład smartwatch kupiony na firmę. Także tablet, ekspres do kawy, telewizor na firmę czy aparat fotograficzny mogą się znaleźć w kosztach firmowych. Sprawdź, co jeszcze można wrzucić w koszty firmy!