Osoby, które rozliczają się według skali podatkowej, z pewnością ucieszy zapowiedź, że od lipca 2022 r. obniżony zostanie podatek PIT. Jego podstawowa stawka zmniejszy się z 17 do 12 proc. Dotyczyć to ma również samozatrudnionych programistów. Co warto wiedzieć o tych zmianach podatkowych?

Obniżka PIT dla programistów – najważniejsze informacje

Pod koniec marca przedstawiciele rządu przedstawili projekt kolejnych zmian podatkowych. Jedną z nich jest zmniejszenie stawki podatku PIT dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych, a więc zatrudnionych na etatach, na umowę zlecenie lub dzieło, a także większości osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Obniżka podatku dochodowego dotyczyć będzie jedynie pierwszego progu podatkowego i jego stawka zmieni się z 17 na 12 proc. Jednocześnie zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej Oznacza to, że osoby korzystające ze skali podatkowej, których roczny dochód nie przekroczy 120 tys. zł, zapłacą podatek dochodowy w wysokości 12 proc., a nie jak to było do tej pory, 17 proc. Obniżka PIT dla programistów może mieć duże znaczenie dla wysokości ich zarobków, tym bardziej że wielu z nich prowadzi własne firmy i rozlicza się właśnie na zasadach ogólnych.

Możliwa zmiana formy opodatkowania – korzyści dla programistów

Jest też dobra wiadomość dla przedsiębiorców z branży IT, którzy chcieliby zmienić formę opodatkowania. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które chcą przejść z ryczałtu lub podatku liniowego na skalę, będą mogły to uczynić nawet po zakończeniu roku podatkowego. Dodatkowo ryczałtowcy mogą alternatywnie wybrać rozwiązanie, w którym od 1 lipca mogą wybrać zmianę na zasady ogólne. Należy zgłosić taki zamiar do 22 sierpnia, a następnie prowadzić ewidencje przez pół roku w taki sposób, jaki wybrali na początku 2022 roku, a drugie pół roku na nowych zasadach. To również zakłada nowy projekt zmian z Polskim Ładzie. Z pewnością dla programistów będzie miało to ogromne znaczenie, gdyż zarówno podatek liniowy, jak i ryczałt należały do najpopularniejszych form rozliczeń podatkowych w tej branży. Przy ryczałcie wynoszącym 12 proc. mają zdecydowanie ograniczone możliwości odliczeń podatkowych. Natomiast 19 proc. podatek liniowy może być dla nich mniej korzystną opcją.

Obniżka PIT dla programistów - odliczenia

Zmieniając formę opodatkowania, programiści będą mieli możliwość odliczyć od przychodu koszty prowadzenia firmy, czego nie mogą zrobić na ryczałcie, a także wykorzystać kwotę wolną od podatku, która od tego roku wynosi 30 tys. zł na rok. Zarówno przy rozliczaniu się ryczałtem, jak i podatkiem liniowym nie ma takiej możliwości.

Przedsiębiorcy, którzy obecnie rozliczają się podatkiem liniowym, będą mogli zdecydować się na zmianę formy opodatkowania ex post, czyli już po zakończeniu roku podatkowego. Z kolei ryczałtowcy będą mogli to zrobić po zakończeniu roku lub w trakcie roku podatkowego – do 22 sierpnia 2022 r. Dobrą informacją dla opodatkowanych ryczałtem jest fakt, że w przypadku podjęcia decyzji o zmianie sposobu opodatkowania, nie trzeba będzie cofać się z obliczeniami księgowymi. Jest to niewątpliwą zaletą tego rozwiązania. Niestety są również wady. Jedną z nich jest brak możliwości skorzystania z ulg, które istnieją przy wspólnym dla małżonków rozliczeniu rocznym.

Obniżka podatku dochodowego dla programistów, możliwość odliczenia składek zdrowotnych

Do projektowanych zmian należy także limitowane odliczenie zapłaconych składek zdrowotnych od podstawy opodatkowania przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Zatem będą mieli na to szansę także programiści. Liniowcy będą mogli pomniejszyć swój dochód do limitu 8,7 tys. zł. Z kolei osoby rozliczające się przy pomocy ryczałtu będą mogły pomniejszyć swój przychód o 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych rocznie. Ze zmiany tej nie skorzystają jednak programiści na skali podatkowej.

Zlikwidowana zostanie też dość skomplikowana ulga dla klasy średniej. Rząd zapewnia jednak, że zmiana ta będzie dla podatników korzystna lub neutralna. Z kolei przywrócone zostanie wspólne rozliczenie z dzieckiem dla samotnych rodziców.