W ciągu ostatnich ośmiu lat prawie o 60 proc. zwiększyła się liczba domen umożliwiających zakupy online. Oznacza to, że powstaje coraz więcej sklepów internetowych. Zakładając firmę o tym profilu, warto wiedzieć, w jaki sposób może być ona opodatkowana. Pozwoli to również na optymalizację kosztów, a co za tym idzie większe zyski. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat podatków sklepu internetowego!
Sklep internetowy – jakie podatki?
Właściciele sklepów internetowych, podobnie jak inni przedsiębiorcy muszą płacić podatek dochodowy. Obowiązuje ich on nawet wówczas, gdy pracują także na etacie. Mogą jednak wybrać formę opodatkowania, która zwykle zależy od planowanych dochodów, kosztów i realizowanej marży. Konieczne jest oszacowanie tego, jak duża będzie przyszła sprzedaż sklepu internetowego, gdyż sposób opodatkowania należy wybrać jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Oczywiście można ją później zmienić, jednak można to zrobić jedynie raz w roku, aktualizując wpis w CEIDG.
Rozliczanie sklepu internetowego – skala podatkowa
Do najczęstszych form opodatkowania w przypadku prowadzenia sklepu internetowego należy rozliczanie podatku na zasadach ogólnych, czyli popularna skala podatkowa. Funkcjonują tu dwie stawki podatku i aktualnie wynoszą odpowiednio 12% i 32%. Ten pierwszy przypadek obowiązuje wtedy, kiedy dochody nie przekraczają 120 tys. zł. Natomiast drugi próg podatkowy, oznacza płacenie wyższego podatku wówczas, gdy dochody są wyższe od tej kwoty. Istotne jest jednak to, że 32% podatku płaci się jedynie od kwoty, która przekroczy pierwszy próg podatkowy.
Do plusów rozliczania się przy pomocy skali podatkowej należy możliwość odliczenia kosztów działalności sklepu internetowego, skorzystania z wielu ulg, kwoty wolnej od podatku, jak również wspólnego rozliczenia się ze współmałżonkiem.
Opodatkowanie sklepów internetowych – podatek liniowy
Często wybieraną formą opodatkowania jest także podatek liniowy. Jest on wyjątkowo prosty do obliczenia, gdyż wynosi 19% bez względu na to, jakie dochody przyniesie działalność sklepu. Najczęściej jest on opłacalny, gdy roczny dochód jest wyższy niż 120 tys. zł.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku podatku liniowego nie ma możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Choć możliwe jest tu odliczanie kosztów uzyskania przychodu, to dość okrojona jest możliwość korzystania z różnego rodzaju ulg podatkowych.
Ryczałt – kolejna forma opodatkowania sklepu internetowego
Niektórzy właściciele sklepów internetowych decydują się także na ryczałt jako formę rozliczenia podatku, gdyż dla nich ma on szczególnie atrakcyjną stawkę – 3%. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w przypadku ryczałtu oblicza się go w oparciu o przychód. Oznacza to, że nie można odejmować kosztów prowadzonej działalności. Tymczasem przedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe doskonale wiedzą, że na ogół większość kosztów jak koszty towarów, opakowań, przesyłek oraz kosztów pracy nie będzie tu możliwa do odliczenia. Dlatego też wielu z nich zdaje sobie sprawę, że nie jest to raczej dla nich opłacalne.
Z tej formy opodatkowania nie mogą także skorzystać firmy działające w branży motoryzacyjnej lub te, których roczny przychód przekracza 250 tys. euro. Ryczałt jest natomiast doskonałym rozwiązaniem dla tych sklepów, realizują wysokie marże, które zajmują się handlem produktami wyprodukowanym samodzielnie, metodami chałupniczymi lub w przypadku działalności, która nie wymaga ponoszenia dużych kosztów.
Sklep internetowy a podatek VAT
Większość sklepów internetowych musi płacić podatek VAT. Dotyczy to zwłaszcza tych, które handlują sprzętem komputerowym, urządzeniami elektronicznymi, kosmetykami, produktami optycznymi, a także produktami objętymi akcyzą. Zgłoszenie do VAT dotyczy ich niezależnie od osiąganego przychodu.
W pozostałych przypadkach podatku VAT nie trzeba płacić, pod warunkiem że przychód nie przekroczy 200 tys. – mówimy wtedy o zwolnieniu podmiotowym. Jeśli przychód sklepu jest większy, konieczne jest zgłoszenie do VAT.
Zatem jak rozliczać sklep internetowy?
Każdy przedsiębiorca rozpoczynający swoją działalność gospodarczą, również w formie sklepu internetowego, powinien wiedzieć, jak mogą wyglądać jego rozliczenia z urzędem skarbowym, a także, w jaki sposób są naliczane podatki. Oczywiste jest, że formę opodatkowania należy dopasować do swojej działalności. Przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę przede wszystkim przychody i koszty związane z prowadzeniem sklepu, a także możliwość skorzystania z istniejących ulg oraz potrzebę rozliczania się z mężem lub żoną.
Ponieważ przy wyborze sposobów opodatkowania należy wziąć pod uwagę tak wiele czynników, warto skorzystać z pomocy biura księgowego, które doradzi optymalny sposób rozliczania podatków. Jeśli planujesz otworzyć sklep internetowy lub chcesz zoptymalizować koszty w już istniejącym biznesie, skontaktuj się z nami – pomożemy Ci dobrać najlepsze dostępne w Twoim przypadku rozwiązanie.