Sprzedaż internetowa stała się bardzo popularna już kilka lat temu. Jednak od kiedy świat ogarnęła pandemia koronawirusa, rynek e-commerce przeżywa prawdziwy rozkwit. Nie wszystkie firmy mają jednak w planach zakładanie sklepów internetowych. Wiele z nich korzysta z już istniejących popularnych platform sprzedażowych posiadających wielu klientów na całym świecie. Jedną z nich jest Amazon. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda rozliczenie takiej działalności, zwłaszcza jeśli chodzi o podatek VAT.
Amazon a VAT – przepisy
Przedsiębiorcy sprzedający swoje towary poprzez duże platformy e-commerce, takie jak m.in. Amazon, zobowiązani są do rozliczania swojej działalności zgodnie z międzynarodowym prawem. Dotyczy to również kwestii związanych z podatkiem VAT. Przepisy podatkowe obowiązujące w Unii Europejskiej stanowią, że jeśli produkty będące przedmiotem sprzedaży są przemieszczane między magazynami znajdującymi się w różnych krajach unijnych, to te przesunięcia muszą zostać rozliczne zgodnie z unijnym prawem dotyczącym podatku VAT.
Jak rozliczyć fakturę z Amazon?
Istotne jest również to, że VAT jest rozliczany lokalnie, w kraju, gdzie przedsiębiorca realnie prowadzi swoją działalność, jednak wyłącznie do momentu, gdy jego firma przekroczy próg sprzedaży wysyłkowej, który obowiązuje na terenie państwa strony kupującej. Wówczas konieczne jest zarejestrowanie się i prowadzenie rozliczeń podatku VAT w kraju odbiorcy. Wiąże się to m.in. ze składaniem deklaracji podatkowych i regulowaniem wszystkich zobowiązań z tym związanych. Dlatego też rodzime firmy prowadzące działalność e-commerce nie tylko w Polsce, powinny na bieżąco monitorować swoją sprzedaż do innych krajów. Dotyczy to również przedsiębiorstw współpracujących m.in. z Amazonem, a takich jest coraz więcej.
Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż poza granicami Polski po przekroczeniu progu sprzedaży wysyłkowej, są zobowiązani do rejestracji VAT w każdym kraju UE, do którego prowadzą sprzedaż. Niezwykle atrakcyjną alternatywą jest skorzystanie w takiej sytuacji z tzw. procedury VAT-OSS.. Warto pamiętać, że przy zakupie usług i przemieszczaniu towarów z innych krajów UE, czyli np., gdy dana firma planuje zlokalizować swoje magazyny w innym kraju, konieczna jest rejestracja do tzw. unijnego VAT (VAT-UE)
Sprzedaż przez Amazon a VAT
Z punktu widzenia podatkowego dla firmy sprzedającej swoje towary przez Amazon, najważniejsze jest monitorowanie wartości sprzedaży zagranicznej, do krajów europejskich. Po przekroczeniu progu 10 tys. EUR w roku sprzedaży do krajów UE należy zarejestrować się i rozliczać VAT w procedurze VAT-OSS lub osobno w każdym kraju konsumpcji.
W przypadku krajów znajdujących się poza UE każdy z nich ma ustalony limit, powyżej którego konieczne trzeba się zarejestrować jako płatnik VAT. Tam też należy składać deklarację oraz płacić ten podatek. Progi obowiązkowej rejestracji VAT w każdym kraju są różne, np. w Wielkiej Brytanii wynosi on 0 GBP, czyli należy dokonać rejestracji przed pierwszą sprzedażą.
Do procedury VAT-OSS sprzedawcy mogą zarejestrować się w dowolnym kraju UE, dla polskich firm najprostsza będzie rejestracja i rozliczenia w tej procedurze w Polsce.
Faktura Amazon – księgowanie może być proste
W przypadku sprzedaży produktów poprzez Amazon towary mogą być wysyłane do nabywców z magazynów znajdujących się za granicami kraju (w tzw. modelu FBA). Wówczas firma sprzedająca jest zobligowana do wpisania się do rejestru VAT i rozliczenia podatku w państwie, w którym fizycznie znajduje się dany magazyn, np. Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Francji lub Hiszpanii.
Więcej o prowadzeniu księgowości Amazon w modelu FBM (produkty wysyłane są z kraju, z własnego magazynu) oraz w modelu FBA (towary wychodzą z magazynów Amazon, również za granicą) przeczytasz tutaj: Księgowość Amazon, FBA, FBM.
Sprzedaż towarów poprzez Amazon daje duże możliwości rozwoju działalności przedsiębiorstwom działającym w branży e-commerce. Ich właściciele muszą jednak pamiętać, że wiąże się to także z istotnymi obowiązkami podatkowymi. Dlatego też konieczne jest zrozumienie i korzystanie w europejskiego prawa podatkowego, które jest dość skomplikowane. Stąd też rozliczając faktury VAT z Amazon, warto skorzystać z pomocy osób specjalizujących się w tego typu księgowości. Wówczas zagadnienie „sprzedaż za pośrednictwem Amazon a VAT” nie będzie stanowiło żadnego dylematu.