Z powodu pandemii koronawirusa wiele firm ogranicza swoją działalność, zwalnia pracowników oraz zastanawia się nam zamknięciem biznesu. Mikroprzedsiębiorcy, czyli zatrudniający do 9 pracowników, mogą liczyć na szersze wsparcie w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej1. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak uchronić swoją firmę przed upadkiem i jaką pomoc otrzymasz od rządu?
Ulga na ZUS dla mikroprzedsiębiorców
Z ulgi na ZUS mogą skorzystać osoby, które zatrudniają w swojej firmie do 9 osób. Obejmuje ona mikroprzedsiębiorstwa pozarolnicze, które rozpoczęły swoją działalność przed 1 lutego 2020 roku. Jeżeli spełniasz powyższe kryteria, możesz być zwolniony z opłat ZUS-u za marzec, kwiecień i maj tego roku. W tym czasie Ty i Twoi pracownicy będziecie normalnie ubezpieczeni i nie będziesz musiał w późniejszym terminie opłacać składek za ten okres (nie jest to odłożenie opłaty składek w czasie). W tym przypadku Twoja firma nie musi odnotować spadku przychodów w tym okresie. Ulga nie będzie jednak naliczana automatycznie – aby ją otrzymać, musisz złożyć wniosek RDZ do 30 czerwca 2020 roku, wrzucając go do skrzynki na dokumenty w placówce ZUS-u, listownie lub drogą elektroniczną przez PUE ZUS lub www.gov.pl.
Co z opłaconymi składkami za marzec?
Jeśli opłaciłeś już składki za marzec, zostaną Ci one zwrócone po złożeniu stosownego wniosku do 15 maja.
Dopłaty do pensji pracowniczych z FGŚP – możliwość nr 1
Pracodawca niezależnie od ilości zatrudnianych pracowników może skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń i składek ZUS ze środków FGŚP (Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) . Korzystając z tej ścieżki możesz się ubiegać o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników w ramach przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru pracy. Jeżeli chcesz otrzymać dopłaty do pensji dla swoich pracowników, musisz spełnić kilka warunków.
- Nie możesz mieć zaległości w opłatach składek na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, lub Fundusz Solidarnościowy do końca III kwartału 2019, chyba że została zawarta umowa z ZUS-em lub otrzymałeś decyzję urzędu skarbowego w sprawie niezapłaconych długów.
- Zawarłeś z pracownikami porozumienie w sprawie obniżenia wymiaru czasu pracy lub objęcia przestojem ekonomicznym.
- Wobec Twojej firmy nie mogą zachodzić przesłanki do ogłoszenia upadłości.
- Twoja firma musi odnotować spadek obrotów następstwie wystąpienia COVID-19 (spadek sprzedaży towarów lub usług, ilościowy lub jakościowy):
- o minimum 15%, sumując obroty dwóch następujących po sobie miesięcy po 1 stycznia 2020 roku w porównaniu do analogicznych miesięcy w 2019
lub
- o minimum 25%, porównując łączny obrót dowolnie wskazanego miesiąca po 1 stycznia 2020 roku do łącznego obrotu z miesiąca poprzedniego.
Dopłaty do pensji pracowniczych mogą łączyć się z innymi formami pomocy w Tarczy Antykryzysowej, jednak nie mogą być wykorzystane na utrzymanie stanowiska pracy dla tego samego pracownika. Za pracownika uważa się osobę pozostającą z pracodawcą w stosunku pracy lub osobę zatrudnioną na podstawie oskładkowanej umowy zlecenia. Nie można uzyskać dofinansowania do wynagrodzeń pracownika, którego pensja w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku była wyższa niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez GUS brutto w gospodarce narodowej w 2020 roku. Nie możesz go również przeznaczyć na pracownika zatrudnionego w ramach umowy o dzieło. Spełniając powyższe warunki, możesz się ubiegać o dofinansowanie w ramach przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru pracy. Wniosek złóż do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w formie elektronicznej lub papierowej. Świadczenie przysługuje przez łączny okres 3 miesięcy.
Ile otrzymasz w ramach obniżonego wymiaru pracy?
Dofinansowanie w ramach obniżonego wymiaru pracy polega na zmniejszeniu etatu pracownika o maksymalnie 20%, ale nie więcej niż do połowy etatu (osobie zatrudnionej na pół etatu nie możesz już obniżyć wymiaru). Maksymalna kwota, którą możesz otrzymać na jednego pracownika, wynosi 2 452,27 zł (zawarte są w niej także składki na ubezpieczenie społeczne).
Ile otrzymasz w ramach przestoju ekonomicznego?
Przestój ekonomiczny to taki okres, w którym pracownicy są gotowi do wykonywania pracy w firmie, jednak nie mogą pracować z przyczyn niezależnych od nich (np. z powodu zamknięcia zakładu). W tym przypadku maksymalna kwota, którą możesz uzyskać na każdego pracownika, wynosi 1 533,09 zł netto (wraz ze składkami na ubezpieczenie społecznie, z uwzględnieniem wymiaru pracy).
Dopłaty do pensji pracowniczych – możliwość nr 2
Pracodawca mikro, mały i średni, tj. zatrudniający do 249 pracowników może alternatywnie skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń i składek ZUS na podstawie umowy ze starostą. Korzystając z tej ścieżki możesz się ubiegać o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników w sytuacji znacznego spadku obrotów gospodarczych. Jeżeli chcesz otrzymać dopłaty do pensji dla swoich pracowników, musisz spełnić kilka warunków.
- Nie masz zaległości podatkowych w opłatach składek na: ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Solidarnościowy do końca III kwartału 2019.
- Zatrudniasz pracowników objętych wnioskiem.
- Wobec Twojej firmy nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości.
- Nie ubiegasz się o dofinansowanie na ten sam cel z innych środków publicznych.
- Utrzymasz działalność Twojej firmy oraz zatrudnienie pracowników objętych umową przez okres dofinansowania oraz po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi.
- W działalności Twojej firmy zanotujesz przynajmniej 30% spadek obrotów gospodarczych, który jest rozumiany jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym.
- Spadek obrotów jest rozumiany jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku bieżącym w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim. Przy czym wybrany okres powinien mieścić się w ramach czasowych: od po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego złożenie wniosku.
- Miesiąc może być rozumiany jako 30 kolejno następujących po sobie dni kalendarzowych, jeśli wybrany dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego.
Jeśli chcesz uzyskać powyższe wsparcie, złóż wniosek do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.
Ile możesz otrzymać dofinansowania do wynagrodzeń?
Dofinansowanie obliczone zostanie według następujących przedziałów spadku obrotów:
- o co najmniej 30% – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika.
- o co najmniej 50% – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników wraz ze składkami, jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki.
- o co najmniej 80% – przysługuje świadczenie w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki.
Nie możesz otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.
Niskooprocentowana pożyczka ze środków Funduszy Pracy dla mikroprzedsiębiorcy
Tarcza antykryzysowa przewiduje również niskooprocentowaną pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców. Możesz się ubiegać o maksymalnie 5 tysięcy złotych ze środków Funduszu Pracy. Jej oprocentowanie będzie wynosić 0,05 stopy redyskonta weksli. Okres spłaty pożyczki może wynosić maksymalnie 12 miesięcy, a jej rozpoczęcie nastąpi po trzymiesięcznej karencji. Wniosek o jej udzielenie złóż do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego dla miejsca działalności Twojej firmy.
Uwaga! Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia będzie kontynuował działalność.
To nie wszystkie ulgi i warianty pomocy, z których możesz skorzystać. Skontaktuj się z nami, rozliczymy Twoją firmę, pomożemy Ci przygotować niezbędne dokumenty i powiemy Ci, z których ulg i pomocy rządowych możesz skorzystać.
1 Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.