Na początku każdego kolejnego roku podatkowego oraz w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy powinni rozważyć wybór formy opodatkowania dochodu wynikającego z prowadzonej działalności. Wybór pomiędzy podatkiem progresywnym a liniowym nie zawsze jest prosty. Dokładnie zapoznaj się z każdą z opcji, ponieważ odpowiedni wybór formy podatku dochodowego może wiązać się z naprawdę sporymi oszczędnościami. Właściciele firm mają czas na zmianę formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej do 20 lutego.

Podatek liniowy czy progresywny - sprawdź, która z opcji jest dla Ciebie korzystniejsza

Każdy przedsiębiorca powinien tak naprawdę każdego roku dokładnie rozważyć, który z wariantów opodatkowania dochodu jest dla niego korzystniejszy. Zależy to bowiem od wysokości dochodu, a także ulg i odliczeń, z których chcemy skorzystać.

Podstawową formą opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jest podatek progresywny, czyli skala podatkowa. Jeśli przedsiębiorca wybierze ten sposób rozliczania z fiskusem, oznacza to, że będzie to robił na zasadach ogólnych. W przypadku tego sposobu opodatkowania działalności gospodarczej istotny jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania.

Jest to dobre rozwiązanie dla firm osiągających niższe dochody. Ich składki na podatek dochodowy wynoszą:

  • 12% – jeśli dochody nie przekraczają 120 000 zł,
  • 32% – jeśli dochody przekraczają 120 000 zł (wyższy podatek naliczany jest od nadwyżki ponad kwotę 120 000 zł).

W przypadku podatku liniowego stawka podatku jest jednolita i wynosi 19%. Osoby, które szacują, że mogą osiągać duże dochody i wejść w 32% próg podatkowy powinny z kolei rozważyć podatek liniowy.

Podatek liniowy a skala podatkowa (podatek progresywny) - co wybrać?

Zastanawiając się, co będzie lepsze – skala podatkowa czy podatek liniowy, zacznijmy od sprawdzenia, czy ów wybór jest dla Ciebie dostępny. Przedsiębiorca, który w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy, NIE może skorzystać z podatku liniowego, jeśli usługi te pokrywają się z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę, wykonywanej w tym samym roku podatkowym.

Wybierając podatek liniowy, decydujesz się na jednolitą stawkę podatkową i unikasz ryzyka jej zmiany na większą. Podatek liniowy wiąże się jednak z koniecznością zrezygnowania z pewnych przywilejów, do których należą:

  • kwota wolna od podatku,
  • odliczenia od dochodu (również darowizn),
  • odliczenia od podatku (również ulgi na dzieci),
  • możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem,
  • możliwość rozliczania się jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

Skorzystanie z tych korzyści jest możliwe przy wyborze podatku progresywnego, czyli skali podatkowej. Może się zatem wydawać, że jest bardziej opłacalny, jednak wszystko zależy do dochodu, jaki generuje przedsiębiorstwo. Ogólnie zakłada się, że podatek progresywny jest wyborem korzystniejszym dla przedsiębiorców generujących niższe dochody, natomiast w sytuacji, kiedy dochody są już znaczne, wówczas bardziej opłacalne jest płacenie podatku liniowego.

Przeczytaj również:  Ulga na złe długi w podatkach dochodowych

Przeczytaj również: Podatek liniowy a ryczałt – co warto wiedzieć?

Kiedy opłacalne staje się przejście z podatku progresywnego na podatek liniowy?

Pozostaje jedynie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest graniczna kwota dochodu wskazująca na to rozwiązanie jako korzystniejsze. Nie wdając się zbytnio w szczegóły, dla osoby samodzielnie rozliczającej się z PIT, niekorzystającej z ulg, o dochodach poniżej 120 tysięcy złotych rocznie, podatek progresywny będzie korzystniejszy. Stawka podatku liniowego wynosi 19%, natomiast stawki podatku progresywnego wynoszą odpowiednio 12% dla kwoty progu podatkowego nieprzekraczającej 120 000 złotych, a także 32% dla kwoty wyższej.

Do głównych zalet podatku liniowego należy przewidywalność - stała stawka podatkowa bez względu na osiągane dochody (19%) oraz możliwość odliczenia od przychodu kosztu jego uzyskania.

Kiedy warto wybrać podatek progresywny?

Czy jednak w każdym przypadku dochody wyższe niż 120 tysięcy złotych korzystniej jest opodatkować liniowo? Nie zawsze. Należy bowiem wziąć pod uwagę możliwości ulg i odliczeń, które wymieniliśmy powyżej. W zależności od tego, jak przedstawia się sytuacja osobista oraz finansowa, mogą one kształtować się w różny sposób. W przypadku przedsiębiorcy, którego małżonek nie uzyskuje dochodów, podatek progresywny będzie lepszym rozwiązaniem niż liniowy nawet dla dochodów poniżej 240 tysięcy.w przedziale 30-120 tysięcy złotych rocznie (30 000 zł to kwota wolna od podatku).

Przy obliczaniu co jest korzystniejszym rozwiązaniem w Twojej sytuacji, nie zapomnij jednak uwzględnić wszystkich ulg i odliczeń, które przysługują Ci w podatku progresywnym, takich jak ulga na Internet czy dla osoby samotnie wychowującej dziecko, a nawet termomodernizacyjna. Co istotne, istnieje tu także możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem. To ważne zalety podatku progresywnego.

Warto dodać, że zarówno w przypadku podatku progresywnego, jak i podatku liniowego, konieczne jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów.

Podatek liniowy czy skala podatkowa? Podsumowanie

Podsumowując, najczęściej, gdy dochody roczne przekraczają ok. 120 tys. zł i tym samym przy rozliczeniu progresywnym podlegają już 32% stawce, optymalnym rozwiązaniem jest podatek liniowy. Z kolei, gdy korzystniejsze będzie np. rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub gdy Twoje dochody pochodzą nie tylko z prowadzenia działalności, ale też z innych źródeł, najlepszą opcją dla Ciebie będzie podatek progresywny.

Kryterium Podatek Liniowy Podatek Progresywny
Stawka podatkowa Jednolita, wynosi 19% 12% do 120 000 zł, 32% powyżej tej kwoty
Dla kogo Firmy osiągające wyższe dochody Firmy osiągające niższe dochody
Ulgi i odliczenia Brak większości ulg i odliczeń Kwota wolna od podatku, odliczenia od dochodu, odliczenia od podatku, ulgi na dzieci itd.
Możliwość rozliczenia Indywidualnie Indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem, jako rodzic samotnie wychowujący dziecko
Przewidywalność Stała stawka podatkowa Zależy od dochodu, ulg i odliczeń
Kiedy warto wybrać Dochody wyższe niż 120 tys. zł (ogólnie) Dochody niższe niż 120 tys. zł, lub wyższe z uwzględnieniem ulg i odliczeń
Ograniczenia Niektóre usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy Brak ograniczeń
Księgowość Księga przychodów i rozchodów Księga przychodów i rozchodów

Jeżeli chcesz wiedzieć, który sposób opodatkowania będzie korzystniejszy w twoim przypadku, zapraszamy do kontaktu z nami.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą naszego biura rachunkowego online.